Menu główne:
HODOWLE TRZODY CHLEWNEJ NA WSTECZNYM
W dniu 19 kwietnia 2018 roku otrzymaliśmy Decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w bardzo istotny sposób zmieniającą obecną sytuację wybudowanych obiektów hodowli trzody chlewnej. Obiekty w Rokicinach , będące własnością L.D i L.N, wybudowane zostały z zastosowaniem różnych wybiegów natury geodezyjnej i własnościowej.
Aby uciec od opracowywania operatu oddziaływania na środowisko, zgłoszono do hodowli 59,9 DJP a obiekty wybudowano na ponad 200 DJP. Po otrzymaniu informacji o zamiarze powstania obiektów kwestionowaliśmy decyzję budowlaną pod względem zgodności z prawem. W postępowaniu administracyjnym, na podstawie obowiązujących przepisów, nie zostaliśmy uznani za stronę bez prawa wnoszenia przeciwnych argumentów. Hodowca otrzymał w Starostwie pozwolenie na budowę. Sprawie nadaliśmy wobec tego tok podejrzenia o popełnienia błędu i naruszeniu prawa. Sprawa po rozpatrzeniu kilku instytucji trafiła do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego który zinterpretował wydaną decyzję jako niewłaściwą zawierającą błędy w postępowaniu.
Hodowca zgłaszał do uzyskania pozwolenia na budowę, iż będzie hodował prosięta i warchlaki. Jeszcze obiekty nie wyschły z farby a wprowadzone zostały do hodowli warchlaki z zamiarem hodowli tuczników w ilości znacznie przekraczającej zakładane 59,9 DJP. Po uprzednio dokonanych własnych kontrolach, sprawę skierowaliśmy do rozpatrzenia przez Inspektora Nadzoru Budowlanego i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Obie kontrole potwierdziły naruszenie prawa budowlanego i przepisy o ochronie środowiska. WIOŚ doprowadził swoje postępowanie do wydania decyzji o dokończeniu prowadzonego obecnie cyklu hodowlanego i natychmiastowym wstrzymaniu dalszej działalności. Niezastosowanie będzie miało skutek postępowania karnego.
Ostatnim ruchem wykonanym przez hodowcę jest wniosek o zalegalizowanie przedsięwzięcia w wymiarze nie tym zgłaszanym lecz w tym faktycznie wybudowanym czyli ponad 200 DJP. W tym stanie prawa , przy stanowisku WIOŚ i GINB, prowadzenie dalszej działalności jest zabronione. Hodowca rozpoczyna od początku drogę którą powinien przejść przed wybudowaniem wspomnianych obiektów. W tym postępowaniu Urząd jest stroną i będzie zbierał od początku opinie RDOŚ ,WIOŚ, Sanepid, czynnik społeczny i inne podmioty których interes mógłby być zagrożony po czym wyda decyzję o sposobie oddziaływania na środowisko oceniając stopnie zagrożenia. Hodowca już po półrocznym okresie funkcjonowania pokazał jak ta gospodarka będzie wyglądała. Na formę która była i jeszcze obecnie trwa , w zdecydowany sposób zgody nie ma.
Decyzja GINB w wyraźnym świetle postawiła też inwestycję w Nożynku. Pozwolenie na budowę podlega ponownej weryfikacji i musi uzyskać ocenę oddziaływania na środowisko a Urząd zostanie uznany w postępowaniu za stronę. Ta hodowla również została zaskarżona i spodziewamy się w postępowaniu podobnego efektu.
Wójt Gminy
Jan Klasa