Panele Solarne - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

Panele Solarne

Fundusze UE > 2013 > WFOŚ
 
 
 
 










































„Słoneczne szkoły" - instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach szkół w gminie Czarna Dąbrówka wraz z oprzyrządowaniem


W gminie Czarna Dąbrówka zrealizowano dwie instalacje fotowoltaiczne na dachach szkól podstawowych w miejscowościach Czarna Dąbrówka, ul. Słupska 17 (dz. nr 152/5) oraz Rokity 34 (dz. nr 208/8).

Inwestycję zrealizowano w ramach konkursu o dofinansowanie „Słoneczne Pomorze" Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Przedmiot zamówienia obejmował:


  • dostawę i montaż 28 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250W każdy na dachu szkoły w Rokitach, wraz z oprzyrządowaniem.

  • dostawę i montaż 30 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250W każdy na dachu szkoły w Czarnej Dąbrówce, wraz z oprzyrządowaniem.

  • montaż po jednym ekranie edukacyjnym w szkołach, informujących o ilości wyprodukowanej energii.

  • montaż dwóch tablic informacyjnych (w Rokitach i Czarnej Dąbrówce).


Instalacja w Czarnej Dąbrówce ma generować moc max. 7,5 kW (30 paneli
fotowoltaicznych o mocy min. 250W każdy). Pozwoli to na produkcję energii elektrycznej na poziomie 7000 kWh/rok, co odpowiada zmniejszeniu emisji C02 o 5 Mg rocznie.


Instalacja w Rokitach ma generować moc min. 7 kW (28 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250 W każdy). Pozwoli to na produkcję energii elektrycznej na poziomie 6700 kWh/rok, co odpowiada zmniejszeniu emisji C02 o 4,7 Mg rocznie.

W instalacjach wykorzystano inwerter solarny, który ma możliwość przesyłania danych z uzysków instalacji do szkolnych komputerów.

System fotowoltaiczny w Rokitach zainstalowany zostanie na dachu płaskim, na konstrukcji nośnej ustawionej pod kątem 35° (optymalnym dla instalacji fotowoltaicznych na tej szerokości geograficznej).


Dzięki aplikacji zintegrowanej z inwerterem solarnym oraz zamontowanym ekranom edukacyjnym uczniowie mają wgląd w dzienne, miesięczne i roczne uzyski energii z instalacji fotowoltaicznej. Jest to również forma weryfikacji produkcji energii elektrycznej w zależności od warunków atmosferycznych, takich jak zachmurzenie oraz ilości godzin słonecznych dziennie.

Zamontowane tablice z informacjami na temat dofinansowania, umieszczono w pobliżu    instalacji,    zawierają    wytłumaczenie    zasad    działania systemu fotowoltaicznego oraz informację o instytucji dofinansowującej projekt. Zadanie zostało zrealizowane w ramach umowy nr WFOŚ/D/III-45.S/240/2013 z dnia 2013-09-13

Osiągnięty efekt rzeczowy i ekologiczny:

Rodzaj paneli

Ilość
[szt.]

Powierzchnia [m/2]

Łączna moc
[kW]

Panele polikrystaliczne Swiss New Energy 250W, o mocy maksymalnej 250W każdy

58

94,17

14,5

Informacja o dofinansowaniu

Zadanie zostało zrealizowane zgodnie z umową nr WFOŚ/D/III-45.S/240/2013 z dnia 2013-09-13 w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dotacja wynosiła 50 890,00 zł. Całkowity koszt inwestycji to 102 190,00 zł.








































 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego