IV Tydzień Kaszubski - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

IV Tydzień Kaszubski

 
 


IV TYDZIEŃ KASZUBSKI I X- LECIE ZESPOŁU "KASZËBSCZÉ NÓTCZI"
W ZESPOLE SZKÓŁ W CZARNEJ DĄBRÓWCE


W dniach od 13- tego do 15- tego marca w Zespole Szkół w Czarnej Dąbrówce odbył się IV Tydzień Kaszubski i X - lecie zespołu "Kaszëbsczé Nótczi".

Były to dni pełne ciekawych spotkań i pełne wrażeń. W poniedziałek uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią Angelikę Szulfer z Pracowni Kaszubskiego Designu "Farwa". Uczniowie malowali koszulki, biżuterię, porcelanę, szkatułki i zabawki drewniane.


We wtorek odbył się konkurs literacki pięknego czytania fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa" dla uczniów klas VI, a uczniowie klas gimnazjalnych w tym dniu wzięli udział w konkursie wiedzy o Kaszubach.


Środa była dniem podsumowującym Tydzień Kaszubski i zarazem uczczeniem dziesięciolecia zespołu. O godzinie 10.45 odbyła się akademia, którą zaszczycili swoją osobą pan wójt Jan Klasa , pani Wanda Lew- Kiedrowska , prezes Zespołu Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego
"Remusowi dresze", ksiądz proboszcz Antoni Stranc, rodzice, dziadkowie, absolwenci i kaszubski zespół "Kacper i Lenka" z Niezabyszewa, który uświetnił swoim występem tą uroczystość. Akademię rozpoczęły absolwentki , byłe członkinie zespołu piosenką "Kaszëbë".

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego zaprezentowali się w wierszach i piosenkach. Wielką furorę zrobili gimnazjaliści w skeczu "Wrejowanie w cemno" i w piosence "Marina". Był też odśpiewany Kaszubski Alfabet przy akompaniamencie kapeli z Niezabyszewa. Na uroczystości nagrodzono zwycięzców konkursów nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Bytowie. Swój koncert dał również zespół " Kaszëbsczé
Nótczi" .

Opiekun zespołu Ewa Kosińska przedstawiła historię zespołu, miejsca w których występował,
otrzymane nagrody i podziękowania. Miłym akcentem były podziękowania od pana wójta Jana Klasy, pani Wandy Lew - Kiedrowskiej, Rady Rodziców i niektórych rodziców. Było tradycyjne sto lat i wykonana przez absolwentów piosenka o sentymentalnej treści " Żebe wrócył ten czas.

Uroczystość została zakończona wspólnie odśpiewaną piosenką " Ti je nasza zemia". Na zakończenie każdy uczestnik miał możliwość skosztowania przepysznej drożdżówki i swojskiego chleba ze smalcem upieczonych przez panią Genowefę Zblewską z Rokit.
 
 


10-Lecie Zespołu Kaszubskie Nutki - część 110-Lecie Zespołu Kaszubskie Nutki - część 2


10-Lecie Zespołu Kaszubskie Nutki - część 2

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego