Wolontariat - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wolontariat

Gmina Cz.Dąbrówka
 
 

Klub Wolontariatu działający przy GOPS Czarna Dąbrówka przystąpił do Ogólnopolskiej Sieci Centrum Wolontariatu. W Sieci Centrów Wolontariatu działa kilkanaście regionalnych oraz lokalnych Centrów Wolontariatu więc tym bardziej jest wielkim sukcesem to, że nasz Klub został zakwalifikowany. Wszystko to oczywiście dzięki pracy naszych wolontariuszy, za co bardzo dziękujemy.

***************************************************************************

Energia społeczna w działaniu
W dniach 6-7 listopada w Mikorowie odbyło się szkolenie wolontariuszy. Temat szkolenia " Wolontariat , misja, cele". W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 młodych ludzi z  całej gminy . Nowi i "starzy" wolontariusze przygotowywali się do nowych i starych zadań. Przepracowaliśmy wspólne wartości ruchu wolontarystycznego w gminie, omówiliśmy zadania na najbliższy czas i zaplanowaliśmy prace na przyszły rok. Niebawem młodzi pomagacze rozpoczną akcję "Wesoła Gwiazdka", włączą się też dotarcie z pomocą  żywnościową do najbardziej potrzebujących, planują pomoc w odśnieżaniu i donoszeniu opału starszym i niepełnosprawnym w okresie zimy, myślą o wspieraniu działalności animacyjnej w swoich miejscowościach, chcą docierać z książkami do seniorów. W przyszłym roku będą wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, włączą się w organizację Karnabalu  i Wielkiego Rybobrania dla osób niepełnosprawnych . Planujemy też przygotowanie ulicznej inscenizacji teatralnej o wartościach patriotycznych na przyszłoroczne obchody 11 listopada. Wolontariusze poprosili nas koordynatorów o zorganizowanie im szkoleń pierwszej pomocy, animacyjnych i savoir vivre z myślą o podnoszeniu swoich kompetencji pomagaczy. Jednego nie można odmówić tym młodym ludziom , mają zapał, pomysły i dobre, wrażliwe serca. I tak trzymać.

Koordynatorzy wolontariatu w gminie :
Małgorzata Kotłowska, Beata Łozowska i Izabela Lejk


___________________________________________________________________________

Rozpoczęto realizację projektu "Wolontariusz na 5+"  
Wolontariusze, animatorzy, młodzież aktywna spotykali się w Kubie Miko na warsztatach animacyjno- kuglarskich. Warsztaty trwały od 24 do 26 października. Uczyliśmy się nowych zabaw jak również różnych sztuk kuglarskich od żonglerki piłeczkami, maczugami, obręczami, poprzez diabolo, poi po akrobatykę. Warsztaty prowadzili animatorzy ze Słupska znający sztuki cyrkowe. Cel warsztatów nauczyć się bawić innych- misją projektu jest roznosić "tę zarazę" po wszystkich świetlicach. Żonglerka jest niedocenianą dziadziną, badania naukowe dowodzą, że żonglując pobudzamy mózg, budzimy jego sektory, które odpowiadają za zapamiętywanie, czyli żonglując zwiększamy swe możliwości intelektualne.  Grupa uczestników postanowienie, że takie zgrupowania kuglarskie będziemy organizować w Mikorowie systematycznie co najmniej 4 razy w roku tak jak cztery pory  roku .


___________________________________________________________________________


Działania promujące ruch wolontarystyczny
Klub Wolontariatu szuka nowych wolontariuszy. Szukamy ludzi o dobrym sercu i gotowych oddać swój czas w dobre ręce. Rozpoczęła się gminna kampania promująca ruch wolontarystyczny w naszej gminie. Wolontariusze zrzeszeni w Klubie Wolontariatu działającym przy GOPS Czarna Dąbrówka rozpoczęli akcję promocyjną w szkołach . W dniu 9 kwietnia odwiedzili zespoły szkół w Nożynie i Czarnej Dąbrówce oraz Szkołę Podstawową w Jasieniu.  Zaprezentowali młodzieży szkolnej dotychczasowe działania  Klubu no i oczywiści rozpoczęli werbowanie nowych wolontariuszy . Niebawem dotrzemy do szkoły w Rokitach a następnie do  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szukamy ludzi o dobrym sercu gotowych poświęcić trochę swojego czasu innym potrzebującym wsparcia.


___________________________________________________________________________


5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
To wyjątkowy dzień, wyjątkowe święto , wyjątkowych ludzi. To święto pomaga czy , ludzi bezinteresownie pracujących na rzecz potrzebujących , święto ludzi wrażliwych na potrzeby słabszych , ale i też i święto ludzi zmieniających na lepsze otaczający nas świat, działaczy , animatorów, którzy bez profitów pracują na rzecz pozytywnej zmiany . Wolontariusz któż to taki ? Czy to ten na pierwszych stronach gazet ?  W pierwszym szeregu ? Najczęściej nie , raczej to ten cicho czyniący dobro , przynoszący zakupy chorej kobiecie, myjący okno, przynoszący książkę staruszce, pomagający w lekcjach dziecku z problemami w nauce. Wolontariuszem może być każdy na swój sposób , warunek jest jeden – dobre serce .
Ruch woluntarystyczny w gminie Czarna Dąbrówka ma już 11 letnią tradycję , zrzesza aktualnie 53 wolontariuszy w wieku od 11 do 64 lat . W 2013r wolontariusze przepracowali razem ponad tysiąc godzin społecznej pracy. To wielki akumulator społecznej energii.  Medalami za szlachetne serce nagrodziliśmy wszystkich wolontariuszy .  Tytuł  Wolontariusz Roku 2013 przyznaliśmy 5 wolontariuszom : Grzegorzowi  Lejk z Rokit  , Maciejowi Żakowskiemu z Rokit, Dawidowi Wiczk z Bochowa , Patrycji Wantoch Rekowskiej z Czarnej Dąbrówk i  Natalii Syldatk z Czarnej Dąbrówki. Statuetki dla w/w wolontariuszy ufundowali i wręczyli Wójt Gminy Jan Klasa i Przewodniczący Rady Gminy Józef Natkaniec.  Obchody święta wolontariuszy w tym roku odbyły się w Klubie w Mikorowie . To miejsce wiele zawdzięcza ruchowi woluntarystycznemu , wolontariusze zaczęli tu działania animacyjne ,  wspierali nas w wielu momentach a teraz Mikorowo może przyjąć ich i ugościć u siebie. Bardzo Wam kochani wolontariusze dziękujemy i życzymy wam wszystkiego najlepszego , siły , niespożytej energii, życzliwości ludzkiej  w dalszym działaniu i powodzenia w życiu osobistym
.


___________________________________________________________________________


Kartki Świąteczne
W piątek (09.11) odbyło się spotkanie dla członków Klubu Wolontariatu działających przy GOPS Czarna Dąbrówka. Miało nietypowy charakter niż dotychczas, ponieważ oprócz spraw organizacyjnych wolontariusze wykonywali kartki świąteczne. Gościł u nas młody zapaleniec z Modrzejewa, dla którego kartki są ogromną pasją – Mariusz Gierszewski. Część materiałów zakupiono z dotacji Programu Działaj Lokalnie, ale większość pochodziła z prywatnego zbioru „młodego artysty”. Wykonano ok. 50 kartek świątecznych, które zostaną sprzedane w miesiącu grudniu, a dochód przeznaczony będzie na akcję charytatywną „Wesoła Gwiazdka”. Dziękujemy wolontariuszom za tak liczne przybycie i do zobaczenia niebawem


___________________________________________________________________________

NYJUFY W AKCJI
W dniu 17. czerwca animatorzy wraz z wolontariuszami kontynuowali swoje działania w Rokicinach. Dzieci kontynuowały grę na bębnach oraz uczyły się żonglowania. Animatorzy pokazali im również w jaki prosty sposób samemu mogą sobie zrobić piłeczki do żonglerki. Matki natomiast wykonały sobie hawajskie wieńce, w których uczyły się tańca hula prezentowanego przez panią Sylwię Cheba. Swoje kolejne działania w tej wiosce planujemy na 28 czerwca (wtorek), gdzie mieszkańcy dalej będą doskonalili swoją naukę przy pomocy animatorów i wolontariuszy
___________________________________________________________________________

Rokiciński Piknik Rodzinny
Klub Młodych Animatorów wraz z Klubem Wolontariatu rozpoczął swoje pierwsze działania animacyjne w Rokicinach. 10 czerwca odbył się pierwszy wspólny wyjazd, gdzie głównym celem było animowanie środowiska lokalnego. Wszystko kręciło się wokół nazwy "Rokiciński Piknik Rodzinny". Działania rozpoczęły się od wielobarwnego i głośnego korowodu animatorów i wolontariuszy, którzy zapraszali wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy. W pięciu grupach dzieci wraz z swoimi rodzicami uczestniczyli w przeróżnych konkurencjach i zabawach. Animatorzy uczyli dzieci gry na bębnach, którą będą kontynuować na kolejnym wyjeździe- warsztatowym.


  
Działania zostały zorganizowane w ramach projektu "Teraz człowiek" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Cieszymy się tak licznym zainteresowaniem mieszkańców i zapraszamy na kolejne działania 17. czerwca.


___________________________________________________________________________

"Pajku-Pajku"
Nasz Klub Wolontariatu wraz z Klubem Młodych Animatorów 10 czerwca miał okazję gościć podczas Festiwalu Wolontariatu w Słupsku. Animatorzy z zespołu "Pajku-Pajku" zagrali na bębnach wszystkim zaproszonym gościom próbując odpędzić deszczowe chmury. Poznaliśmy wolontariuszy z innym Klubów i najważniejsze mogliśmy się zaprezentować. Wspólnie poprowadziliśmy zabawy dla uczestników Festiwalu. Dziękujemy wolontariuszom za ich dotychczasową pracę, ponieważ dzięki Waszej pracy nasz Klub uzyskał certyfikat jakości klubu za miniony rok szkolny.


___________________________________________________________________________

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego